
Pregledaj se, važno je
Koliko zapravo znate o prevenciji raka dojke?
Okobar je mesec posvećen borbi protiv raka dojke, pa ćete statističke podatke o obolelim ženama čuti na svakom koraku i nemojte ih zanemariti!
Važno je da zastanete na trenutak, posvetite malo svog vremena edukaciji i pregledate se!
Ova bolest, nažalost, ne bira ni godine, ni način života.
S obzirom na to da je rana dijagnostika ključna za uspešno lečenje, kratak mesečni samopregled dojki je početna faza u prevenciji. Pogledajte ove korake i uradite mali pregled kod kuće.
KORAK 1
Stanite ispred ogledala sa podignutim rukama, pažljivo pogledajte i opipajte svoje grudi. Da li primećujete nešto što ranije niste osetili?
Neki od prvih simptoma na koje bi trebalo obratiti pažnju su zadebljanja u dojci, okolnom tkivu ili pazuhu, tečnost koja teče iz bradavice, uvučena bradavica, ,,pomorandžina kora“, promena veličine ili oblika dojke, uvećana vena na dojci, pojava bola u dojci.
KORAK 2
Stavite ruke na kukove i pokušajte da zategnete grudne mišiće i pogledajte da li je došlo do neke promene pomenute u koraku 1.
KORAK 3
Ležeći položaj omogućava da se dojka rasporedi po najvećoj površini grudnog koša, pa je najtanja i najlakša za pregled. Kako biste najbolje pregledali desnu dojku, lezite i postavite jastuk pod desnu lopaticu, podignite desnu ruku iznad glave, a prstima leve ruke pređite:
- kružnim pokretima od centra dojke ka spolja i obrnuto
- od vrha do dna cele dojke
Pregledati levu dojku na isti način.
KORAK 4
U poslednjem koraku nežno stisnite bradavice obe dojke, radi eventualnog otkrića iscedka ili prisustva krvi.
Ukoliko ste pregledom ustanovili neki od pomenutih znakova, neophodno je obratiti se lekaru. A i pored ovih samopregleda, godišnji pregled nemojte zaboraviti!
Kako godine prolaze, učestalost ove bolesti se povećava, pa se savetuje da samopreglede započnete već od 20. godine. Žene u tridesetim godinama treba da obave ultrazvučni pregled svake godine, dok se nakon 40. godine preporučuje mamografija.


